How to Make Eggnog

Eggnog Scones

Feeding a family of 4 for $150 a month

creative savv disclosure information

Monday, May 5, 2025

Walmart Shopping With My Husband

Happy birthday to Kris, and happy Cinco de Mayo to everyone else!

Five full bags of groceries
I bring my own bags, ones from when they were free.
Bags are now 8 cents each.
I keep reusing the old ones,
patching with duct tape when they get holes.

This is what $66.64 will buy at our local Walmart. The other day we were seriously short on produce and a few other things. 

My husband came with me to Walmart, and we had several discussions while shopping. As you might guess, one topic was the high cost of some types of groceries. My husband asked about crackers and chips. I told him that I can bake a loaf of bread for half the price of the least expensive crackers. My loaf of bread would likely last twice as long as a box of crackers in our house, perhaps providing twice as much food value as the crackers. So for half the price, I can make double the amount of baked grain food. Now bread and crackers aren't the same thing. But we both decided that we get a similar experience eating crisply toasted slices of bread as compared to saltine crackers.

As for the chips, my husband's preferred chips are tortilla chips. The large bag of corn tortillas weighs just over 4 pounds and costs $3.98, a little under $1 per pound, or about 6 cents per ounce. The least expensive tortilla chips are about $2.56 per pound, or about 16 cents per ounce. I can make baked tortilla chips for my husband, brushing a small amount of oil on the tortillas then oven-baking for a few minutes, still keeping my cost per pound well, well, well under $2. We discussed how we prefer freshly-made tortilla chips over the bagged ones. We control the salt, and warm homemade tortilla chips are like the baskets of warm tortilla chips served in restaurants.

I also pointed out to my husband that by sticking to basic foods, for the most part, allows us to eat a wider variety of (and I think healthier) food on a budget.

So, my $66.64 bought us a lot of fruits and vegetables, a few "treat" foods, like the strawberries, uncured all-beef hot dogs, and the turkey snack sticks my family enjoys. I also bought an 80-ct bag of corn tortillas, so my husband can have some of his favorite home-baked tortilla chips. And I bought a can of frozen orange juice concentrate to have this coming Sunday for Mother's Day brunch. Orange juice has become a "luxury food" in our house, at $2.86 a 12-oz can. I stuck to Walmart's house brands for most of the packaged products.

Here's what $66.64 bought:

80-ct corn tortillas
1 can frozen orange juice concentrate
1 shaker onion powder
1 shaker garlic powder
1 lb sharp cheddar cheese
small bag frozen corn (12-oz)
large bag frozen broccoli cuts (32-oz)
large bag frozen peas (32-oz)
2 packages turkey snack sticks
1 lb all-beef uncured hot dogs (8 hot dogs)
two 3-lb bags apples
1 lb strawberries
5-lb bag red potatoes
5-lb bag carrots
3-lb bag mandarin oranges
1 bundle celery
1 green pepper
4 large Roma tomatoes
almost 3 lbs of bananas
1 head of cabbage
16-oz jar organic natural peanut butter'

Of course, there's no milk, butter, eggs, sugar, or other high priced foods, and very little meat. But still, my thinking is if you stick to basic foods, you can have a lot of variety for the money.  And my produce-hungry family members have a lot of fruits and veggies to choose from everyday to add to their lunches and snacks.


4 comments:

  1. It sounds like you had a productive shopping trip with your husband. He learned why you do some of the things you do to save money, and you got a good variety of groceries for a reasonable amount. Now that we're both retired, my husband and I do most of our shopping together on Tuesday, our errand day.

    ReplyDelete
  2. No offense, Lili. I didn't read your post yet LOL, but wanted to second the happy, happy birthday wishes to Kris! Kris, hope you had a great day! Sara

    ReplyDelete
    Replies
    1. I'm back, Lili! Great post! I think that grocery shopping is such a fascinating revealer of values (literally and figuratively) and priorities. Also of your general outlook. This seemed like a very productive trip, both for the bargains you bought and the bargains you made with DH. All of my menfolk are pretty frugal, and they all look for sales/off-brand pricing when they do the shopping; but I know that my DH doesn't completely understand why I do what I do/buy what I buy. Also, I know that I have different views of value/nutritional value of what we spend on. I did do a very useful comparison calculation a while back on the fiscal/nutrition/# of servings value of a jumbo bag of M-O-M brand cocoa puffs vs. homemade oatmeal raisin cookies. I think it surprised DH. Have a great day, Lili, and enjoy all those yummy product items! Sara

      Delete
  3. I keep seeing videos of people complaining that chips are $6 a bag. Well don’t buy them! I buy some chips, but I wait until they are on sale for $1.99. I don’t buy a lot of snack foods, but I for sure never buy them unless they are on sale. I buy mostly ingredients to make meals, which are almost always cheaper.
    Diane

    ReplyDelete

Thank you for joining the discussion today. Here at creative savv, we strive to maintain a respectful community centered around frugal living. Creative savv would like to continue to be a welcoming and safe place for discussion, and as such reserves the right to remove comments that are inappropriate for the conversation.