Stay Connected

Tuesday, June 18, 2019

Stretching My Produce Money for the Last Two Weeks of June



I had set aside $5 for extra produce this month. Wanting to stretch that money as far as I could, I stopped at 2 stores on my errands yesterday, Walmart and Sprouts. In total, I spent $4.34. Here's what I got for my money:

3.32 lbs of bananas from Walmart at 42 cents/lb
1 eggplant, 88 cents from Sprouts
2 green peppers, 69 cents each from Sprouts
1 bunch of radishes, 69 cents from Sprouts

Just to note, with the radishes, the leaves can be washed and used as cooking greens, making this softball-sized bunch of radishes a pretty good deal at 69 cents.

I chose Sprouts and Walmart specifically because I knew I could get good produce prices by combing the two stores. Walmart and WinCo have bananas at 42 cents/lb, which is the lowest regular price per pound in my area. I had seen for myself that Sprouts' produce prices beat the other stores in my area on most other items. Sprouts has stores in 21 states and a website which has a search feature for items, allowing comparison of prices with other regular grocery stores. Here's a link to see if there is a Sprouts store near you.

The produce items that I bought are all foods that I don't grow in my garden. Currently, my garden is producing strawberries, rhubarb, kale, lettuce, snow peas, Swiss chard, and herbs. In addition, I also have frozen green beans and peas, plus canned corn, pumpkin, yams, and pineapple, and fresh cucumber, celery, onions, and carrots.

8 comments:

Kris said...

Great purchases! I think the best produce you have, though, is what your garden is currently producing. We have had an unusually cold and wet spring, so unfortunately, rhubarb and a tiny bit of lettuce are all we are getting in our garden. My husband has been able to snag lots of asparagus at the farmer's market, though, and we are enjoying that!

Lili said...

Thanks, Kris. I do love what's in the garden, but the quantity is a bit on the low side for 4 adults. It will get better as the summer progresses. And so will yours, I'm sure. It's hard, though, when summer just can't seem to get started ,and the garden grows so slowly. Asparagus sounds yummy!

Making Cents Of It All said...

You got a lot for less then $5. Watermelons were on sale for $3.99 this week so that is our fruit this week. I still have a few strawberries in the garden. Waiting on the raspberries. We have tons of kale and lots of peas. The next few months I will be able to reduce what I spend on produce with my garden giving me plenty. I will be using the extra money to stock up on other dry goods.

Cheryl said...

I just read your side bar about feeding your family for $125.00 a month. Lots of great info and wanted to mention I use mushroom soy sauce after watching a YouTube video from Tess cooks 4 u and that is what she uses. I like the flavor a lot.

Alice said...

Here is West Michigan everything is a bit late. We enjoyed dad's strawberries and some rhubarb so far.

Did you know you can cook those radishes in place of a potato if you need a potato-like substitute for a one dish pan of roast or chicken? The red color goes away and it acts like a little potato and even tastes really good.

Alice

Lili said...

Hi Marybeth,
Your plan to use produce money for stocking up on dry goods during the period of your garden's peak productivity is a good one (and also what I'll be doing). A garden is such a blessing. We get to enjoy an abundance of freshly-picked produce for a fraction of the retail cost. Enjoy yours!

Lili said...

Hi Cheryl,
Oh that's good to know. We haven't opened the mushroom soy sauce just yet, but will soon I think. Thanks for sharing that!

Lili said...

Hi Alice,
I have never heard of roasting radishes. Thank you for sharing that. I have added radishes to omelets before and liked the result. I would imagine the roasted radishes would be less starchy, and so fewer carbs. Thanks again!

share this post

enter your email below

Follow creative savv on Bloglovin'

Follow