Stay Connected

Friday, January 31, 2025

Grocery Shopping for January 2025

I grocery shopped 3 times in January, and my daughter picked a few items for me on 1 occasion.

January 2.  We needed milk and a couple of other items, so I went to Walmart, which is about our closest grocery store. I bought 1 gallon milk ($3.67), 2 small boxes frozen turkey breakfast sausage ($1.78 ea),1 bar unsweetened chocolate ($2.84), 2 3-lb bags of apples ($3.28 ea), 2 packages turkey snack sticks ($3.72 ea), bananas (50 cents/lb), cabbage (86 cents/lb), garlic powder ($1.12), and 4 avocados (78 cents ea). I spent $33.81.

January 13. This was my big stock-up for the month and in preparation for not going anywhere for about 10 days. I went to WinCo because most of their prices are better than Walmart, and the quality of both fresh and frozen produce is higher. I would shop at WinCo every time, but they are a good 20 minute drive from my house. Gas is still very expensive in my area, so how far I have to drive to shop is a consideration.  

I bought 1 large bag frozen petite peas ($2.99), 7 small bags broccoli cuts ($1.18 ea), 2 gallons milk ($3.67 ea), block of sharp cheddar ($3.48/lb), block of mozzarella ($3.48/lb), family pack boneless skinless chicken breasts (about $2/lb), a lb sliced pepperoni (about $6/lb), 7 avocados (68 cents ea),1.5 lbs raisins ($2.58/lb), 1/2 lb cashew pieces ($4.48/lb), 1 lime (25 cents), dried cranberries (70 cents), .38 lb dry milk for cocoa mix ($4.08/lb), sesame snack ($3.16/lb), green pepper (78 cents), 2 3-lb bags apples ($3.28 ea), celery ($1.28), 5-lb bag carrots ($3.48). 2-lb bag tangerines ($2.98), 2 heads cabbage (78 cents/lb), bananas (50 cents/lb), mayo ($3.28), Roma tomatoes ($1.47/lb), bread flour ($4.98/5-lb bag), 2 lbs freshly ground peanut butter ($2.18/lb). Total spent at WinCo -- $96.65. I was buying a couple of snacky foods for our de-decking the halls dinner while at WinCo. Their bulk section is great for small amounts of snack treats.

January 24. My daughter picked up a jar of smooth natural peanut butter, a box of Cream of Wheat hot cereal, and 4 cans of green beans for us. These items came to $12.44.

January 31. My first time grocery shopping since my mouth procedure. Our fridge was beginning to look a bit bare, especially the produce drawer. Since this wasn't a big shopping trip, I just went to Walmart -- less driving.  I bought 2 packages turkey snack sticks ($3.72 ea), 1 bag frozen spinach ($1.16), 1 bag frozen peas (98 cents), 1 lb mozzarella cheese ($4.22), celery ($1.88), 5-lb bag carrots ($3.98), 3-lb bag apples ($3.28), 3-lb bag tangerines ($3.28), 1 green pepper (92 cents), Roma tomatoes ($1.28/lb), cabbage (86 cents/lb), bananas (50 cents/lb). I spent $32.39.

My total spending on food groceries for January came to $175.29.

I think my groceries are pretty basic. It feels easier to me to cook from basic ingredients and not worry about ingredients that bother my digestion than to buy a lot of convenience foods. Plus, I think cooking from basics saves us bunches of $$$.


What I bought in January:

3 gallons milk
3 pounds cheese
small amount of powdered milk (for cocoa mix)

4 packages turkey snack sticks
2 small boxes turkey breakfast sausage
family pack chicken breasts
a pound of sliced pepperoni

a couple of bunches of bananas
9 lbs apples
5 lbs tangerines
4 heads cabbage
10 lbs carrots
2 green peppers
11 avocados
several Roma tomatoes
2 bundles celery
1 lime
10 bags frozen vegetables
4 cans green beans
1.5 lbs raisins
garlic powder

1 jar mayonnaise
10 lbs bread flour
3 containers of natural peanut butter
Cream of Wheat hot cereal

cashew pieces, dried cranberries, sesame snacks for a fun dinner


3 comments:

  1. I love the amount of food you buy for such a small amount of money? I try to stay out of the stores most of the month but end up getting only the essentials. Sometime during the month I need more so I often go to Sam's Club and get larger quantities and divide and freeze as much as possible to get me through. January I did pretty good with keeping my spending to a minimum. Will keep trying this.
    Alice

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hi Alice,
      Good work on your grocery budget! It really helps to just not go shopping unless we're out of something important. I will need to do a stock-up with large quantities, similar to your Sam's Club shopping. That will add a significant amount of spending to this next month. But those shopping trips save money in the long run by spending less per unit.
      Good luck with February spending!

      Delete
  2. Hi Live and Learn,
    It's my touchy digestive system that keeps me cooking at home. But I do like the savings aspect, too.

    ReplyDelete

Thank you for joining the discussion today. Here at creative savv, we strive to maintain a respectful community centered around frugal living. Creative savv would like to continue to be a welcoming and safe place for discussion, and as such reserves the right to remove comments that are inappropriate for the conversation.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Be a voice that helps someone else on their frugal living journey

Are you interested in writing for creative savv?
What's your frugal story?

Do you have a favorite frugal recipe, special insight, DIY project, or tips that could make frugal living more do-able for someone else?

Creative savv is seeking new voices.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

share this post