On a gloomy and cold January day, I started our spring garden. Indoors, of course. I took over the kitchen for this work. It's a messy job. But if you have to make a mess indoors, the kitchen is a good room to do it in. I prefer to undertake the task of starting seeds in a quiet house. I don't want to feel that I am in someone's way, or rushed to get the job done. I want to take my time, imagine the salads I will harvest and savor this quiet, thoughtful moment.
I had only part of a bag of seed starting soil, and about the same amount of regular potting soil. Not wanting to make a run out to the store to buy more seed starting mix, I combined the two and will hope for the best.
I filled the small holes with this soil mix, and planted lettuce seeds. It's green, leafy salads that I'm most dreaming of, right now. And lettuce seeds can take a while to sprout. I'll have time later this month to add some kale and cabbage seeds to the flat. Those seeds are quick to poke through the soil, and then grow like weeds in the sunshine. Starting the two kinds of seeds, together would result in overgrown kale and cabbage, and lettuce that is rushed into the outdoors, long before it's ready to handle our chilly blustery late-winter days. So, I start only half the flat right now.
After gently tucking those tiny seeds into their beds of soil, I popped the whole flat under the light fixture. The lights will give off enough warmth to encourage those seeds to sprout. And now I wait.
Wednesday, January 20, 2016
Tuesday, January 19, 2016
Working on one of my financial goals for 2016
I never did share what my goals for this new year are. Something about saying it out loud, or putting it in writing, makes me think that my goals will be jinxed!
Anyway, one of my goals is to take as many areas of our spending as possible, and investigate ways to save and still enjoy the same quality of our life. That doesn't mean that I will actually cut spending for every line item, but that I will look into cutting the cost and see if there are ways to do so, but keep our life enjoyable. Some areas of our budget may actually see an increase in spending, as I balance spending with enjoyment.
This past week, I found another item to spend "better". If you've been reading my grocery journals closely, you know that I've been buying onion powder, from the bulk spice section of Fred Meyer, since last winter. Onion powder (at the least the stuff that I buy) is only made of onions, no additives. I like the flavor boost that it gives to dressings, dips, sauces, soups and gravies. Add to other spices and seasonings, it's part of a delicious seasoning sprinkle for oven-roasted potatoes or otherwise plain meat, similar to Lawry's Seasoning salt, just considerably less salt.
I went back through my grocery journals and found that since March 2015, I had bought about 8 oz of bulk onion powder, and spent about $3.75, in small amounts each time, at a price of $7.19 per pound. I told myself that I would check Cash & Carry's price on canisters of onion powder, as it was clear that I could go through a full canister in a little over a year. And last week, onion powder did go on sale at Cash & Carry, for $3.25 for a 12-oz canister, that's $4.33 per pound. That's a savings of about 40% per pound, by buying onion powder in a canister at Cash & Carry, over buying in the bulk spices section of Fred Meyer. And I've proven to myself that I will go through this larger amount in a reasonable time.
Just another item in my budget where I've found a way to cut our spending, but keep the same quality of enjoyment. Maintaining our satisfaction with life is an important aspect to us, within our frugal living choices.
This isn't anything newsworthy, buying something in a large package, to save on unit cost. But revisiting all of our spending, has paid off for us, time and time again.
Other items that I've found a less expensive venue for purchase this month include: full spectrum light tubes for our grow light operation (bought through Amazon instead of the place where I had bought the entire set-up, saving $9 per tube, when bought in a 5-pack, as opposed to buying 2 tubes at a time -- I have 3 spares, now, and 2 will last me about 3-4 years), buying a specific book as a gift for a friend, again through Amazon, instead of the shop where I originally saw the book (saving $8 on the book), buying a large bottle of lavender essential oil, instead of the 10 mL that I usually buy at a time, (saving so much per ounce that I kept thinking I must be doing the math incorrectly, it's literally a fraction of the cost per ounce to buy in a larger size). In addition, I'm doing things differently, not just shopping differently, to save a bit of money. I recently went into the city to visit with a friend. I chose to take the commuter bus, instead of drive and park downtown. Parking downtown is very pricey in Seattle. My bus ticket, round trip was $7. If I had driven, I would have spent a minimum of about $4 in gas, and $8 in curb parking for 2 hours, or $12 total.
In one instance, I got exactly what I wanted, just with a bit of a time delay. In two other instances, I got a surplus, to keep on hand for future use. And in the fourth instance, I got a more favorable experience -- I didn't have to drive in traffic, actually find street parking, or watch the time to make sure I didn't go over my paid limit of time. So, I'd say, it's been a win!
Subscribe to:
Posts (Atom)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Be a voice that helps someone else on their frugal living journeyAre you interested in writing for creative savv?
What's your frugal story?
Do you have a favorite frugal recipe, special insight, DIY project, or tips that could make frugal living more do-able for someone else?
Creative savv is seeking new voices.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
