Stay Connected

Monday, August 13, 2018

Taking a vacation when there is not enough time or money for a full-fledged one


This past year has been busy and expensive, leaving little time or money to get away. So, how do we do a summer vacation under those circumstances? We take a one-day vacation. We choose a nearby tourist location, about 1 hour away from us. Then we get up with the birds and drive to that destination, staying as long as we feel like it. By the time we leave to come home, we often do feel like we've been on a vacation.

Because we don't have a hotel or even a campground stay, and our vacation is just one long day, we can afford a few luxuries which we would otherwise forgo. For example, we bring coffee, milk, and fresh fruit with us, but make our first stop of the day at a local bakery or donut shop, where everyone makes their selection. Then, we take our breakfast to a public park, preferably one with a nice view. The day before our mini-trip, we make a stop at the grocery store to buy snacks. I may spend as much as $15 on snacks for one day. But that cost is less than what we'd spend for one stop at a restaurant for snacks for all of us, let alone multiple stops. We also pack a picnic cooler full of lunch items, ice water, and juice, then find a nice park in which to picnic. In the late afternoon, when we're hot and tired, we stop in an ice cream shop for a cone, each. As a result of keeping our costs so low, we also treat ourselves to a souvenir or two, or splurge on admission tickets to some sort of entertainment, or a nice dinner out.

Why am I telling you all of this? This is the week that we're taking our one-day vacation. We've been planning this all summer, and now the time has arrived. Yep, I'm pretty excited to go away for a day.

We're going to a small tourist town by the name of Poulsbo. It's a 30-minute ferry ride, plus 30 minutes or so in driving from our house. It's on a bay, has a large public park on the waterfront, second-hand shops, tourist-type shops, art galleries, an aquarium, an historical museum, a church tower with bells ringing every hour, a Scandinavian bakery, lots of restaurants, a walking trail along the water's edge of the bay, and sometimes live entertainment outdoors.

If you had to choose one spot, about an hour-drive away from where you live, with lots to do to fill one day, where would you go?

Thursday, August 9, 2018

Now this is summer to me -- fresh basil pesto


Another specialty food I like to make in summer is pesto. You can buy cheap pesto in the supermarket, the kind that comes in jars, priced around $3 for 6-8 ounces. But if you check the label, the ingredient list contains ingredients other than the basic basil leaves, olive oil, Parmesan cheese, pine nuts, salt and pepper that you find in a recipe for this condiment. And if you read the reviews you'll find that the flavor can be very "off" on some of the jarred brands. You can also buy "fresh" pesto, the kind that comes in a plastic tub and must be kept refrigerated. Those are good, and in checking the ingredient list, the manufacturers stick to the basic pesto recipe. But they cost about $5 for a 6-oz plastic tub.


Pesto is super easy to make, and if you grow your own basil, and shop carefully for the other ingredients you can make a batch for about half of the supermarket price, in about 5 minutes (including washing the basil leaves), using a food processor.

How I buy the ingredients economically:

pine nuts -- I use about half the recommended amount because I don't like a super strong pine nut flavor. I like to just barely detect the pine nuts. You can buy pine nuts in bulk bins at some stores, for around $20/lb. That sounds like highway robbery, I know. If you go light on the pine nuts (like I do), you can get by with about a dollar's worth to make a batch of pesto. The the price does not seem so terrible, for the authentic pine nut pesto.  (You can also buy pine nuts through Amazon in an 8-oz packet for about $10. Pine nuts freeze very well, and since their flavor is so distinct, in our house, at least, they're not likely to get snacked on.) For more frugal pesto, almonds and/or walnuts are also good a choice and about 1/3 of the price of pine nuts. In fact, almonds are my "usual" nut for pesto.

olive oil --most recipes call for extra virgin olive oil. I use a blend of 3 parts olive oil to 1 part regular vegetable oil. I do this so that the pesto remains spreadable when refrigerated. But it also holds the cost down a bit. In addition, I use about 2/3 the amount of oil in the recipe, for a less oily condiment, and that also brings my cost down. I've been buying olive oil in the bulk section of WinCo. They have dispensers for a few liquid items, such as honey, olive oil, and agave syrup. It's a good price and I can buy however much I need.

Parmesan cheese -- I wait until I find a good sale, buy from bulk bins at WinCo, or I buy a large bag at Cash & Carry. The bulk bin kind of Parmesan is the powdery kind and not as good, IMO, as the fresh shreds. Fred Meyer had a coupon last week for 50 cents off Kroger brand Parmesan. The coupon combined with my Senior discount made the price reasonable-enough. I have also subbed some mozzarella for about half of the Parmesan, before, and still had a very delicious result.

basil -- if I didn't grown my own basil, I wouldn't buy fresh basil for the purpose of making pesto. There are alternative greens which can be used, but the basil flavor will not be there. I know someone who makes pesto with a variety of greens, and they enjoy it immensely. I do have basil in large pots on my deck, and there are more leaves that we can eat, unless I make pesto.

garlic -- for ease and price, I use dried garlic granules, bought in a bag in the Hispanic section. It's good, and super easy to use.

So, all totaled, the batch of authentic pesto that I made the other day (loosely following Ina Garten's recipe) using about half of the pine nuts, and no walnuts (allergy), not the full amount of oil, and in a 3:1 olive oil (from WinCo)/ vegetable oil ratio, Parmesan shreds bought on sale, with coupon, and with discount, garden basil, garlic granules, and some salt, I figured my 6-oz batch cost about $2.50, or about half the price of commercial fresh pesto.


A tip for keeping fresh pesto -- basil leaves oxidize and turn a very un-pretty brownish green. After each use, shake the contents down to level the top surface, then drizzle with a bit of oil and tilt the jar around a bit to coat the entire top surface of the pesto. When you use it again, stir the oil into the pesto first. Then after use, top with a bit of oil, again, as before. Kept refrigerated, pesto will last about a week. It can be frozen for about four months.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Be a voice that helps someone else on their frugal living journey

Are you interested in writing for creative savv?
What's your frugal story?

Do you have a favorite frugal recipe, special insight, DIY project, or tips that could make frugal living more do-able for someone else?

Creative savv is seeking new voices.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

share this post