![]() |
pan-roasted Brussels sprouts and sweet potatoes. |
Here's what we ate this past week. Anything autumnal on your menu?
Saturday
- Kielbasa
- *Hashbrowns
- Corn tortillas topped with cheese and *tomato slices
- *Plums
- *Kale
- Bean soup with *veggies
- *Apple wedges and *plum halves
- Crackers
- *Vegetable, egg and tofu fried rice
- leftover cake
- Beef, sausage, mushroom stew, with assorted *vegetables
- Bread
- *Apple wedges
- Chicken thighs in mushroom gravy (made double of the chicken and veggies, and froze a dinner for 4) -- I used a mushroom gravy mix, fresh mushrooms, celery, and green onions for the sauce. The gravy mix was 69 cents, a bargain considering it made for a simple meal.
- Roasted Brussels sprouts and sweet potatoes
- *Tossed salad
- Homemade Rice-a-roni
- Beef and bean chili, using garden *tomatoes (made double, freezing leftovers for another dinner for 4)
- Crackers
- Applesauce
Friday (easy supper night, fast food without the drive-thru or expense)
- Corn dogs (WinCo -- 25 cents each)
- Sweet potato fries (Dollar Tree -- small bag, but enough for a family of four, $1)
- Tossed salad of *cucumber and *tomato from the garden and lettuce from WinCo, dressing made with mix from WinCo's bulk bins (about 50 cents for the salad and dressing)
- update on price of supper -- I decided to add 4 strips of turkey bacon to the salad, extra protein and flavor. That extra adds about 39 cents to the cost of dinner, and 2 grams of protein for each person. For dessert, we also added 4 chocolates from some Dollar Tree boxed chocolates (yes, you can sometimes buy boxed chocolates at Dollar Tree!), adding about 29 cents, total. The cost per person for dinner, then, is about 79 cents, plus beverages (2 members of the family may have a glass of milk each, the others stick to water; add 10 cents per glass of milk). Under $1 per person for a quick, easy, and fast food-ish meal.