Stay Connected

Tuesday, December 1, 2015

November 2015 Grocery Spending Journal


For the month of November, I have $138.43 left in the grocery budget.

Nov. 1 Cash & Carry for Karo corn syrup, 1 gallon. spent $12.97

Country Farms produce stand -- the last day. I bought 30 lbs of small oranges for 49 cents/lb, 24 lb box of new- crop Red Delicious apples for $8.95 (about 37 cents per pound), 4 acorn squash (from 2.25 lbs to 2.5 lbs each), priced at 50 cents each (about 22 cents/lb), 6 yellow and green peppers (2 for 49cents) and 11 jalapeno peppers (for making salsa for 77 cents total. I spent $28.16.

Nov. 3 Fred Meyer This is my Senior Discount day for November. The Senior Discount gets me 10% off of house-brand items. I stumbled upon marked down, gallon jugs of organic skim milk, marked at 99 cents, not in the regular milk cooler, but over with the organics. With my discount, they were 89 cents each, I buy 5. I also buy sunflower seeds in the bulk bins, for $1.34/lb, whole almonds for $6.29/lb, whole pecans for $9.71/lb. In the baking aisles, I find pecan pieces in 6-oz packets for $3.59 (or $9.57/lb). I buy 6 (these will be the only pecans I buy for the year, as they're pricey). I also buy powdered sugar for $1.61 in 2-lb bags, I buy 6. In the regular milk case, half-gallons are on sale with coupon for 99 cents each, with my discount, they're 89 cents each. I buy 6 half-gallons of whole milk. Spent $50.87

Nov 6. Dollar Tree for my monthly run. I buy 2 quarts of almond milk, and spend $2.

Nov. 12. I stopped in at the local garden center to buy daffodil bulbs. They sell pumpkins in fall, but then turn  their business over to Christmas in early November. They put their remaining pumpkins out for free sometime in November, every year. I happened by there on one of those days, and picked up 4 nice large pumpkins, and several small sugar pie ones. Don't worry, I left plenty behind!

Nov. 12,13 Cash & Carry for the ground beef on this week's specials. 80/20 ground beef is $1.99 per pound, in 10-lb chubs. When I get there, they are all out. I ask, and am told they will have more in at opening. While there, I pick up 1 bag of shredded Cheddar cheese (I want 2, but not sure if it will all fit in fridge, will decide tonight if I should get a second bag -- $10.85 each), 4-lb jars of peanut butter on sale for $5.48 ($1.37/lb), I buy 4. Spent $32.77


Back on the 13th, to get the ground beef they were out of the night before. Bought 20 lbs of ground beef ($19.90/10-lb roll) and 5 more pounds of shredded Cheddar ($10.85), plus 1 bottle of sparkling apple-cranberry juice for Thanksgiving ($1.99). Spend $52.64


Nov. 16 Fred Meyer. As mentioned on my facebook page, I went to Fred Meyer to get a turkey. The deal is spend $50, buy a turkey for 69 cents per pound. Fortunately, FM is a discount store, as well as a grocery store. So I was able to spend the $50 without paying inflated prices on anything. In food, I bought one almost-20 lb turkey and 4 half-gallons of milk (99 cents each with coupon) and 4 half-gallons of orange juice (99 cents with coupon). After running everything in the calculator that I carry in my purse, I was 1 cent short of the $50, so I picked up 1 Lindt truffle, on sale for 25 cents, getting me over that hump of a minimum spend in order to make the turkey deal. Spent $19.93 on food, including the turkey.

Total spent so far -- $199.34

Nov. 18 Trader Joe's for cocoa powder, $2.49/9-oz canister, best price on cocoa powder in our area. I want 2 canisters for birthday cakes and holiday baking. I spent $4.98. Cocoa powder is much less expensive than baking chocolate or chocolate chips. And you can make some very nice desserts with it, such as Buche de Noel, or a cocoa glaze for homemade eclairs. I also like to bake pinwheel cookies, swirls of chocolate (cocoa powder) and vanilla dough in a refrigerator cookie. They look "fancy", but are very affordable to make.

Nov. 19 Fred Meyer for that other turkey. I bought very little "food", just 3 half-gallons of orange juice (99cents each with coupon). All of this orange juice -- I freeze it, after pouring out 1 glass. These 3 half-gallons were enough to satisfy the minimum, with the other purchases. Plus the turkey brings me up to $16.47 today.

Total for the month, so far -- $220.79

Nov 18-22 -- several stops at Albertson's, often with family members in tow. 10-lb bags of potatoes are on sale for the week for 99 cents/bag. So far, I've bought 90 lbs of potatoes. If I happen by Albertson's or Safeway in the next 2 days, I may pick up one more bag. 100 lbs of potatoes sounds like a huge amount, but they go quickly. And what is left in mid-winter will be cooked, mashed and frozen to serve later in winter, and into spring. So far, spent $8.91

I did stop in to Albertson's one more time for potatoes and 1 mushroom(yes, 1 mushroom, to add to my home version of cream of mushroom soup for green bean casserole). The potatoes were 99 cents for 10 lbs, and the mushroom was 33 cents. spent $1.32

Nov. 28 At Fred Meyer, picking up gift cards to use for Christmas shopping (4 X fuel rewards on gift cards this week). Also checked the egg cooler. Found 1 dozen repackaged eggs (I posted on these in June) for $1.19. I knew I'd be needing another dozen eggs, at least, in addition to the eggs I have frozen, to get me until Easter. I was very glad to find the repackaged eggs!

Now I'm done shopping for the month. For November, I spent $232.21, $93.78 over. But, we are pretty well-stocked right now. There's not a lot that I need, now. If I had to, I could get by with only buying milk, and still do fine for quite a while. That's a pretty good feeling, and totally eases the pain of going over budget for so long.



What I bought in November

Dairy
5 gallons skim milk
10 half-gallons whole milk
2 quarts almond milk
10 lbs shredded Cheddar cheese
1 dozen eggs

Produce
30 lbs of small oranges (perfect for lunches)
24 lbs Red Delicious apples
4 acorn squash
6 sweet peppers
11 hot peppers
lots of pumpkins
7 half-gallons of orange juice
100 lbs of potatoes
1 mushroom

Meat
19.91 lb turkey
19.57 lb turkey
20 lbs 80/20 ground beef

Pantry
1 gallon Karo light corn syrup
sunflower seeds
whole almonds
whole pecans
2  1/4 lbs. pecan pieces
12 lbs powdered sugar
16 lbs peanut butter
1 bottle sparkling cider
1 Lindt truffle candy
18 ounces cocoa powder

In December, I'll buy a ham or two, maybe some cream cheese, and perhaps some other holiday foods, but not sure, yet. I never did buy canned pumpkin. I bought some fresh pumpkins in October, and then got several more pumpkins for free, this month. I've been cooking and freezing the puree. I should have enough pumpkin to get through the year.



Monday, November 30, 2015

Turning shredded cheese into "slices" for topping burgers, making grilled sandwiches


Shredded cheese is almost always more economical than loaf or sliced cheese, for me. And it's very convenient for adding to pizzas, or making cheese sauces, or topping casseroles.

But not so convenient for topping burgers or sliding between bread for grilled sandwiches. However, there's a simple trick to turning the shredded into "slices".


Remove the turntable from your microwave, and place a sheet of parchment paper on it. (Dollar Tree now sells parchment paper.)


Make neat piles of shredded cheese, about 3 inches in diameter, on the parchment, using about 1/3 cup of cheese per pile.


Place the turntable/parchment/cheese into the microwave. Microwave on full power in 10 second increments, until cheese is nearly all melted, watching closely (just under 30 seconds for my microwave and 4 piles of cheese).


Chill turntable/parchment/cheese in the fridge for 30 minutes. Then peel the "slices" off of the parchment.

The parchment paper can then be rolled up and stored in a large ziploc in the freezer, and reused many times for this.

These "slices" melt nicely on burgers and in sandwiches.

Friday, November 27, 2015

Holiday Potpourri


In a package from a "boutique" Christmas shop, for about $10 per bag. Or,



homemade, using whole cinnamon sticks (salvaged from jars of homemade watermelon pickles, then simmered in water for a bit, to remove syrupy film), whole cloves, 1 orange (sliced thin and dried in dehydrator then sprinkled with ground cinnamon), and cedar sprigs from our woodlot, also dehydrated to preserve the color. 

The key to aromatic potpourri is in the scented oil. You can use essential oil, or fragrance oil (from the candle and fragrance section of craft stores like Michael's). I've used a Woodland Pine-scented fragrance oil for this potpourri. I bought the tiny bottle several years ago and only use a few drops at a time -- a small bottle lasts a long time.

I sprinkle a couple of drops of fragrance oil on the potpourri every morning. I also add some ground cinnamon, right over the dish of potpourri, every few days. (Cinnamon oil would be even better, but this is a "what I have" project.)

Homemade potpourri is different from store-bought, in that the fragrance is not overwhelming from the beginning. But with daily additions, I can control the strength of aroma, to be just barely detectable to me -- a background scent, not a focal point in the room.

I love that it's decorative, too. The oranges don't add scent, but visual contrast. Packaged in cellophane bags, this would make a nice hostess gift during the holidays. I may have to make up another batch just to have at the ready for gifting! 

The materials for my batch of potpourri costs about 75 cents to $1 (the small orange, some whole cloves and some of the fragrance oil). Knowing how inexpensive and easy it is to make at home, it does make me cringe at the idea of buying a bag for $10 at the boutique Christmas shop.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Be a voice that helps someone else on their frugal living journey

Are you interested in writing for creative savv?
What's your frugal story?

Do you have a favorite frugal recipe, special insight, DIY project, or tips that could make frugal living more do-able for someone else?

Creative savv is seeking new voices.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

share this post