Stay Connected

Thursday, October 3, 2024

Sometimes the homemade version costs more or the same as the commercial convenience food. Why is that?

We'll first rule out poor shopping (paying more) for ingredients, as I know we all shop carefully for the foods we buy, even if we're not buying super large sizes of everything.

There's also the thought that commercial products are manufactured in bulk, working with bulk-priced ingredients. But I don't think that's the whole story.

The real answer, I believe, is we tend to use better ingredients and more of the good part of the ingredient list than the manufacturers do. 

Take the cream of celery soup I made the other day. You can see my ingredients. If I were to make a label for what's in mine, the first ingredient (the most by volume) would be celery, followed by milk, then onion, then stock, flour, butter, oil, and seasonings.

Let's compare the homemade ingredient list to that of a commercial cream of celery soup.

Here's an image of the label from a can of Great Value Cream of Celery Soup:


What? The first ingredient is water. Shocking, huh? It doesn't say dehydrated celery, just celery. Cream is listed as less than 2%, following salt. So there's less cream in the commercial "cream" of celery soup than there is salt. And there's no butter at all! The fat used is entirely soybean oil. If this isn't enough to make me want to always make my own, there are several ingredients on the list that I'm not interested in consuming.

So, when you make your version of a commercial product from scratch at home, and it doesn't seem like it's saving you much money, think about the nutrients that you're getting in your homemade product. Think about the whole food ingredients that went into your version. Think about the ingredients that you didn't include in your scratch version. 

Like I said yesterday, with my cream of celery soup, I use 1/2 that recipe for a tuna casserole to feed the 4 of us. With the celery and onion that each of us are getting in our portion of the soup alone, it amounts to about a half-serving of vegetables. That's before I add the other vegetables that make my dish a casserole. 

So, as I said, I did save money by making my own cream of celery soup. So what about other examples of convenience items where it may cost a bit more to make your own? How about boxed mac and cheese? Walmart's Great Value Original Macaroni and Cheese sells for 58 cents. That's pretty cheap. It serves 3 people. If I were to make a scratch version to feed three, I estimate my batch would cost about $1.00 to $1.10. 

My ingredient list would read as follow, from greatest amount to least: pasta, milk, cheddar cheese, butter, salt, ground mustard powder, pepper. Pretty basic and pretty simple.

Here's the ingredient list for the Great Value mac and cheese taken from Walmart's website:


There are cheese-like ingredients and derivatives, but no plain old cheese on the list. The "cheddar cheese seasoning" first ingredient is whey. Whey is a by-product of the cheese-making process. Now I know that whey is sometimes added to "health food" products, like protein shakes. But do we really think Walmart is adding whey to their mac and cheese because of its health value? I'm sure that the recipes for these products are made with profit in mind as a co-op between the kitchen and the financial wings of the company.

Anyway, I'm glad that my homemade versions contain real food ingredients that not only am I familiar with, but my great grandmother would be as well.

So my answer to why a homemade version isn't always abundantly cheaper than its commercial counterpart I believe has to do with the quality of the ingredients. Better quality simply costs more. But it's also tastier and most of the time it's better for us.


2 comments:

  1. I totally agree that the homemade version of something is usually better tasting with better nutrition. But occasionally, when push comes to shove, I'm glad the store bought version is there.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hi Live and Learn,
      I've used my share of convenience items over the years. I tend to use them more when around the holidays, as there's so much cooking to do, a convenience item here or there is welcomed.

      Delete

Thank you for joining the discussion today. Here at creative savv, we strive to maintain a respectful community centered around frugal living. Creative savv would like to continue to be a welcoming and safe place for discussion, and as such reserves the right to remove comments that are inappropriate for the conversation.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Be a voice that helps someone else on their frugal living journey

Are you interested in writing for creative savv?
What's your frugal story?

Do you have a favorite frugal recipe, special insight, DIY project, or tips that could make frugal living more do-able for someone else?

Creative savv is seeking new voices.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

share this post