I grocery shopped 3 times in January, and my daughter picked a few items for me on 1 occasion.
January 2. We needed milk and a couple of other items, so I went to Walmart, which is about our closest grocery store. I bought 1 gallon milk ($3.67), 2 small boxes frozen turkey breakfast sausage ($1.78 ea),1 bar unsweetened chocolate ($2.84), 2 3-lb bags of apples ($3.28 ea), 2 packages turkey snack sticks ($3.72 ea), bananas (50 cents/lb), cabbage (86 cents/lb), garlic powder ($1.12), and 4 avocados (78 cents ea). I spent $33.81.
January 13. This was my big stock-up for the month and in preparation for not going anywhere for about 10 days. I went to WinCo because most of their prices are better than Walmart, and the quality of both fresh and frozen produce is higher. I would shop at WinCo every time, but they are a good 20 minute drive from my house. Gas is still very expensive in my area, so how far I have to drive to shop is a consideration.
I bought 1 large bag frozen petite peas ($2.99), 7 small bags broccoli cuts ($1.18 ea), 2 gallons milk ($3.67 ea), block of sharp cheddar ($3.48/lb), block of mozzarella ($3.48/lb), family pack boneless skinless chicken breasts (about $2/lb), a lb sliced pepperoni (about $6/lb), 7 avocados (68 cents ea),1.5 lbs raisins ($2.58/lb), 1/2 lb cashew pieces ($4.48/lb), 1 lime (25 cents), dried cranberries (70 cents), .38 lb dry milk for cocoa mix ($4.08/lb), sesame snack ($3.16/lb), green pepper (78 cents), 2 3-lb bags apples ($3.28 ea), celery ($1.28), 5-lb bag carrots ($3.48). 2-lb bag tangerines ($2.98), 2 heads cabbage (78 cents/lb), bananas (50 cents/lb), mayo ($3.28), Roma tomatoes ($1.47/lb), bread flour ($4.98/5-lb bag), 2 lbs freshly ground peanut butter ($2.18/lb). Total spent at WinCo -- $96.65. I was buying a couple of snacky foods for our de-decking the halls dinner while at WinCo. Their bulk section is great for small amounts of snack treats.
January 24. My daughter picked up a jar of smooth natural peanut butter, a box of Cream of Wheat hot cereal, and 4 cans of green beans for us. These items came to $12.44.
January 31. My first time grocery shopping since my mouth procedure. Our fridge was beginning to look a bit bare, especially the produce drawer. Since this wasn't a big shopping trip, I just went to Walmart -- less driving. I bought 2 packages turkey snack sticks ($3.72 ea), 1 bag frozen spinach ($1.16), 1 bag frozen peas (98 cents), 1 lb mozzarella cheese ($4.22), celery ($1.88), 5-lb bag carrots ($3.98), 3-lb bag apples ($3.28), 3-lb bag tangerines ($3.28), 1 green pepper (92 cents), Roma tomatoes ($1.28/lb), cabbage (86 cents/lb), bananas (50 cents/lb). I spent $32.39.
My total spending on food groceries for January came to $175.29.
I think my groceries are pretty basic. It feels easier to me to cook from basic ingredients and not worry about ingredients that bother my digestion than to buy a lot of convenience foods. Plus, I think cooking from basics saves us bunches of $$$.
What I bought in January:
3 gallons milk
3 pounds cheese
small amount of powdered milk (for cocoa mix)
4 packages turkey snack sticks
2 small boxes turkey breakfast sausage
family pack chicken breasts
a pound of sliced pepperoni
a couple of bunches of bananas
9 lbs apples
5 lbs tangerines
4 heads cabbage
10 lbs carrots
2 green peppers
11 avocados
several Roma tomatoes
2 bundles celery
1 lime
10 bags frozen vegetables
4 cans green beans
1.5 lbs raisins
garlic powder
1 jar mayonnaise
10 lbs bread flour
3 containers of natural peanut butter
Cream of Wheat hot cereal
cashew pieces, dried cranberries, sesame snacks for a fun dinner